İçeriğe geç
- / anadolugezgini

Halaşlılı Mehmet Ağa Konağı Halaçlı Köyü / Ankara

 

Mehmet Ağa, Milli Kurtuluş savaşında Haymana cephesinde maddi ve manevi katkılarıyla ün saldı.27 Aralık 1919’da Atatürk’ün Ankara’ya gelişinde onu karşılayan 100 Haymana atlısı arasında kardeşi Hüseyin Ağa ile birlikte yer aldı. Karşılamaya giden konvoyun, konaklama esnasında ihtiyacı Halaşlılı Mehmet Ağa tarafından karşılanmış, Haymana’daki Kuvayi Milliye Hareketine ve Anadolu’da kurulan milli çetelere toplanan yardımlara öncülük etmiştir. Sakarya Meydan Savaşı’nda Türk Ordusuna yapılan yardımlarda, onun payını görmek mümkündür. Cephenin ekmek ihtiyacı Halaşlı Köyü’nde kurulan 3 fırınla karşılanmış. Köyün yakınlarındaki  meşelik ormanında kesilen  odunların deveboyu ve konvoyboyu kağnılarla, fırınlara taşınmasında, Mehmet Ağa’nın yardımı çok olmuştur. Haymana ilçesinde seçilmiş meclis üyeliği görevinde de bulunmuştur. Cumhuriyetin 10.yıldönümü törenlerine katılan 400 Haymana Atlısı arasında yer almış, azıklarını temin etmiştir.

Halaşlılı Mehmet Ağa, sahip olduğu konağıyla da tanınır. 1923 yılında yapımına başlanan, yalnız bir tek benzeri, İsviçre’nin Alp Dağlarında bulunan, planı İsviçreli bir mimar tarafından yapılmış tarihi konak 1929 yılında tamamlanmıştır. Yapıda kullanılan kesme taşlar, Hisarlıkaya’dan develerle getirtilmiş, konakta elektrik ve su tesisatı o tarihlerde monte edilmiş, dinamoyla elektrik sağlanmıştır. İlk kez köylüler radyoyu bu konakta dinlemişlerdir.

Kaynak: Tarih İçinde Haymana / Halil İbrahim Uçak / Haymanalılar Yardımlaşma ve Tanışma Derneği s.118

Vehbi Koç anılarında Haymana’da Halaşlılı Mehmet Ağa ile de görüştüklerini yazmıştır.  Tarih İçinde Haymana / Halil İbrahim Uçak s.220

 Tarih İçinde Haymana / Halil İbrahim Uçak / Haymanalılar Yardımlaşma ve Tanışma Derneği s.119

Milliyet gazetesi yazarı Melik Aşık,  Andaç Atak’ın babasından kalan “Halaçlılı Mehmet Ağa Konağı”nı Mülkiyeliler Birliği Vakfına bağışlama taahhütünde bulunduğunu yazmıştır.

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/melih-asik/halacli-mehmet-aga-2403291/

 

 

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: