İçeriğe geç
- / anadolugezgini

Türk Kaya Resimleri ve Damgaları Güdül / Ankara

Ankara Güdül Salihler Obası kaya resimleri, bugüne kadar kabul edilmiş tarih kuramlarının tekrar gözden geçirilmesini gerektiriyor. Özellikle de “Türklerin Anadolu’ya 1071’de geldikleri” söylemi artık mutlaka değişmelidir. Bu bir açıdan doğrudur, 1071’de gelenler “Oğuz Türkleri”dir, ya ondan önce gelen Kuman , Kıpçak, Hazar, Bulgar belki de Hun Türklerini tarihin neresine koyacağız? Anadolu’daki Türk Tarihi’ni sadece “Oğuz Türkleri Tarihi” olarak yorumlamak yerine yeni baştan bir yorumla “Anadolu Türk Tarihi” olarak yorumlamak, belki bugün yaşadığımız toplumsal acılara bilimsel anlamda gerçek bir ilaç olacaktır…

Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında bu alan keşfedilmiş olsaydı, eminim ki “Anıtkabir” Salihler Obası Köyü’nde olurdu…

Servet Somuncuoğlu

Kaynak:  Damgaların Göçü – Kurgan  / Servet Somuncuoğlu

 

Yukarıdaki cümleleri söylemişti hayatını Türk Tarihi’nin izlerini araştırmaya, keşfetmeye ve bu çalışmalarını belgeselleri ve kitaplarıyla herkes ile paylaşmaya adayan 2013 yılında 49 yaşında aramızdan ayrılan güzel insan rahmetli Servet Somuncuoğlu

2016 yılında Güdül’e bağlı Salihler ve Adalıkuzu Köyleri kırsalında yer alan bu kaya resimleri alanlarından birine günübirlik gezi düzenlediğini öğrendiğimde tüylerim diken diken olmuş ve koşarak kaydımı yaptırmıştım. (Böyle bir gezi düzenledikleri için Tempo Tur’a teşekkür ederim)

 

Salihler Köyünde kısa bir çay molası verdikten sonra traktörle kaya resimlerinin olduğu alana yaklaşık yarım saat sürecek yolculuğumuza başlıyoruz.

Manzara, yükseldikçe daha da güzelleşiyor.

Yol oldukça engebeliydi, bu yüzden tek çözüm traktör. Traktör ile gelinebilecek son nokta burası,  yürüyerek devam edeceğiz.

Yürüyüşümüzün başlangıcında kurgan olarak adlandırılan üzeri taş yığılı eski Türk mezarları ile karşılaşıyoruz. Servet Somuncuoğlu’na göre civarda 1000’in üzerinde  kurgan var.

Vadinin karşı yamacında çizgi gibi görünen kayalık bölümlerin üzeri Türk Kaya Resimleri ve Damgaları ile kaplı. Oraya doğru uzun fakat keyifli yürüyüş yapacağız.

Kurganların arasından kayalık bölüme doğru yürümeye devam ediyoruz.

Ve işte Damgalar, Kaya Resimleri

Süvariler

Alanda bulunan resim ve damgaların M.Ö. 3000 – M.S. 1000 aralığında yapıldıkları tahmin ediliyor.

Karşı yamacın üstünden geldik. Traktör, toplu iğne ucu kadar görülebiliyor.

Kayaların her tarafı Türk Damgaları ve Türk Kaya Resimleri ile kaplı

Karşı yamaçtaki koyun sürüsü

Bölgede araştırma yapan değerli insanlara göre 8 farklı alanda 5000 civarında damga ve resim, 1000 civarında da kurgan var.

Ok Adam

Türkler için kutsal olan bu alanları gezerken rahmetli Servet Somuncuoğlu’nun da bizlere eşlik ettiğine inancım tam olarak alana veda ediyoruz.

Dönüş zamanı. Karşıda görülen yamaçtan traktöre kadar yürüyerek geldik ve traktörle Salihler Köyü’ne doğru yola çıkıyoruz.

Köyde kısa bir gezinti.

 

 

Bölgeye gitmeyi düşünenlere gitmeden önce bölge ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Karlı Dağlardaki Sır ve Damgaların Göçü belgesellerini izlemelerini, kitap olarak Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler,  Saymalıtaş Gökyüzü Atları ve Damgaların Göçü-Kurgan kitaplarını okumalarını ve Servet Bey’in Hulki Cevizoğlu’na konuk olduğu programı izlemelerini tavsiye ederim.

http://www.acyapi.com/sosyal-sorumluluk/damgalarin-gocu-kurgan

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: