İçeriğe geç
- / anadolugezgini

Frigler’den Cumhuriyet’e Balonla Yolculuk Polatlı / Ankara

2017

Polatlı Belediyesi, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi, Polatlı Ticaret Odası, Türk Hava Kurumu, Ankara Kalkınma Ajansı işbirliği ile 27 Eylül 2016 tarihinde resmi uçuşların başladığı ve Polatlı Belediyesi tarafından  yaklaşık 7 ay süreyle ücretsiz olarak halkın uçurulacağı projeden haberim olur olmaz POTA’ya (Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi) başvurumu yapıp heyecanla uçuş sıramın gelmesini beklemeye başlıyorum.

Bir süre sonra POTA’dan gelen uçuş tarihinin haber verildiği telefonla sevinçten havaya uçarak küçük de olsa bir uçuş gerçekleştiriyorum. Ancak uçuştan 1 gün önce akşam tekrar telefon geliyor ve hava şartları değiştiği ve uçuşa uygun olmayacağı için uçuşun ileri bir tarihe ertelendiği söyleniyor. Sonuçta uçak, helikopter değil balon olduğundan rüzgar nereye götürürse oraya gidiyorsunuz.

Yaklaşık 1 hafta sonra yeni bir telefon geliyor, POTA’dan gelen telefonda ertesi gün uçuşa gelip gelemeyeceğim  soruluyor, uygun olduğumu söyleyip ertesi günü sabırsızlıkla beklemeye başlıyorum. Sabah saat 08.30 gibi Polatlı merkezden Polatlı Belediyesine ait bir midibüs bizi alıyor ve o gün uçuşa katılacak toplam 10 kişi Gordion Antik Kenti’ne doğru yola çıkıyoruz.

 

Hazırlıklar başlıyor. Bir yandan hazırlıkları izlerken diğer yandan etrafı fotoğraflıyorum. Bölgede 100’ün üzerinde tümülüs var en büyüğü de Kral Midas Tümülüsü.

Kral Midas Tümülüsü

Tümülüs, önemli kişilere; özellikle kral kraliçe, prens ve prenseslere ait yığma mezarlardır. Bunların içinde bir mezar odası ya da bir lahit bulunur. Ölü, önce bu odaya, bütün sevdiği eşya ile birlikte gömülür, sonra üstü doğal malzemeyle, yani toprak, çakıl ve taşlarla örtülür ve büyük bir tepe haline getirilir.

 Gordion doğudan gelen göçebe Kimmer akın ve saldırılarıyla M.Ö. 695’te tahrip edilmiştir. Efsaneye göre, bu felaketin sonucu olarak, Kral Midas boğa kanı içerek intihar etmiştir.

Kaynak: Bir İnsanlık ve Uygarlık Bilimi Arkeoloji / Hasan Tahsin Uçankuş

Kırağı var. Güneş aldatmasın Şubat ayındayız hava oldukça soğuk.

Uçuşa hazırız.

Sepete biniyoruz.

Balonla ilk uçuşum olması, Gordion Antik Kentini ve Midas Tümülüsü’nü yukarıdan görecek olmam, benim gibi yükseklik korkusu olan birinin bu uçuşta hiç bir şekilde bu korkuyu duymaması, hepsi ayrı mutluluk kaynağı.

Tümülüs’ün yanındaki köy Yassıhöyük köyü. Fotoğrafın sol üstünde Gordion Antik Kenti görülüyor.Tümülüs’ün solundaki ağaçlık alanda Gordion Müzesi var. Demek ki neymiş burası bozkır burada ağaç olmaz deyimi hikayeymiş, fidanı dikersen bal gibi ağaç oluyormuş, yeter ki iste.

Frigya Kralı Midas adı efsanelerle anılan en ünlü Kraldır.

Apollon ile Pan arasındaki müzik yarışmasında Midas’ın hakemliğini beğenmeyen Apollon, Kral Midas’ın kulaklarını eşek kulaklarına dönüştürür.

Kızı çaresiz bir cilt hastalığına tutulan Kral Midas, kızının Dorylaion ( Eskişehir) yakınlarındaki şifalı sularda yıkanıp iyileşmesi üzerine bütün bölgeyi hamamlarla donatır.

Ormanda kaybolan sarhoş Bilge Silenos’u bulan ve Tanrı Dionysos’a götüren Kral Midas “Dokunduğum herşey altın olsun!” dileği kabul olunca önce sevinir ama yanlışlıkla kendisine dokunan kızı da altın olunca pişman olur.

Kral Midas’ın babası ve Frigya’nın bilinen ilk kralı Gordios, arabasının okunu tapınağın önüne bağlar ve bu düğümü çözenin Asya’nın hakimi olacağı kehanetinde bulunur. Makedonya Kralı Büyük İskender yüzyıllar sonra Küçük Asya (Anadolu) seferinde iken Antalya’da Gordios’un kehanetini duyar ve Gordion’a gelir. Uzun süre uğraşmasına rağmen düğümü çözemeyince kılıcı ile keser. Kahinlerce Asya’nın hakimi olacağı bildirilmesine  karşın düğümü kolay yoldan çözdüğü için Asya’nın fethini tamamlayamadan hastalanır ve ölür.

Kaynak: Dağlık Frigya / T.C. Eskişehir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Hızlı Tren hattı

En soldaki tepe Duatepe. Duatepe Anıtı zor da olsa seçilebiliyor.

Sakarya Nehri yılan gibi kıvrılarak dans ediyor.

Balonu taşıyan araç ve midibüs sürekli bizi takipteler.

Yarım saati geçen keyifli bir uçuştan sonra yerdeyiz. Havada saatlerce kalabilirdim 🙂

Dönüş hazırlıkları

 

Polatlıya doğru yola çıkıyoruz. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya, Polatlı Belediyesi çalışanlarına, Polatlı Tarihi Alanlar Merkezi çalışanlarına , THK Gökçen Havacılığa teşekkürler.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: