İçeriğe geç
- / anadolugezgini

Osmaneli / Bilecik

1308 yılında Osman Bey tarafında fethedilen Lefke 1914 yılında Osmanili adını almıştır. Daha sonra Osmaneli olarak adlandırılmış, 1926 yılında Bilecik iline bağlı ilçe olmuştur. Her yıl Ağustos ayında Alaca Karpuz festivali düzenleniyor. Bilecik ilinin diğer ilçelerine göre havası her zaman daha sıcak ve ciddi derecede nemli.

 

Balaban Meydanı’nda yer alan Sedat Baydar Konağı. Yapım tarihi 18.yy. Çatının üçgen bölümlü kısmının altında İstanbul Boğazı’nın resmi yer alıyor.

1308’de Lefke’nin fethi sırasında Balaban Çavuş adlı askerin fedakarlıklarından dolayı meydana Balaban Çavuş adı verilmiş. Vefat edince Balaban Meydanı’na gömülen Balaban Çavuş’un mezarı şu an günümüz Osmaneli mezarlığındadır.

Yanık Konak

Osmaneli’ne yönetici olarak atanan Cebecioğlu tarafından 17. yy.da yaptırılmıştır. Cebecioğlu sülalesinden gelen serdarların halka kötü davranması nedeniyle halk tarafından ateşe verilmiştir. Yanık Konak adı buradan gelmektedir.

16. yy.da Rum ustalar tarafından yapılan uzun yıllar ipek böceği kozası depolamak amacıyla kullanılmış ilçe halkı tarafından kozaklık olarak adlandırılan Göllüler Konağı

1800’lerdeki yangından sonra Rum ustalar tarafından yapıldığı tahmin edilen Kelemcioğulları Konağı

16 yy.da yolcuların konaklamaları için yapılmış Kelemcioğlu(Ellezler) Hanı. Osmaneli’nin önde gelen Ellez ailesine aittir. Ellez Mehmet Hanı olarak da adlandırılmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı sadrazam Rüstem Paşa tarafından yapımına başlatılan sadrazamın vefatı üzerine çatısı ve minaresi cariyesi tarafından yaptırılan Rüstem Paşa Camii (1542)

Eserin mimarı, Mimar Sinan’ın kalfası Yüzgeç Mehmet Paşa’dır. 

Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan Hükümet Konağı . Günümüzde butik oteldir.

Çakır Ahmet Konağı 17.yy.

Bayraklı Dede Türbesi

Bayraklı Dede, Osmanlı’nın Lefke’yi fethi sırasında askerin bayraktarlığını yapmıştır. 

Papazın Evi. 16. yy. Rum mimarisi.

19. yy. sonu  20. yy. başında inşa edilen  1923 yılındaki mübadeleye kadar kullanılan Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi. 1907 Hüdavendigar Vilayeti Salnamesine göre kasabada 500 Müslüman 300 Hristiyan hane vardır.

Ayrıntılı bilgi için;

https://www.academia.edu/30401385/BİLECİK-OSMANELİ_DE_BİR_OSMANLI_DÖNEMİ_RUM_KİLİSESİ_HAGİOS_GEORGİOS?auto=download

Türk havacılığının gelişmişliğini ortaya koymak ve Türkiye’nin propagandasını yapmak amacıyla İstanbul-Kahire arasında, bir uçuş maratonuna çıkan 2 Türk uçağından “Prens Celaleddin” 12 Şubat 1914 günü, pilotları Nuri ve İsmail Hakkı beyler, Osmaneli-Bilecik arasında 2 posta çantası taşıyarak Türkiye’deki ilk posta uçuşunu da gerçekleştirmiş oldular.

 

17 Ocak 1923 tarihinde Anadolu gezisine çıkan Gazi Mustafa Kemal Osmaneli’ne uğramıştı. Muallimler Derneği Reisi Talat Bey, öğrenciler ve kalabalık bir halk topluluğu ile Atatürk’ü karşılamaya gitmişti.

O zaman 9-10 yaşlarında Kemal Keskin adlı öğrenci Kurtuluş Savaşı ve Atatürk’ü öven uzun bir şiir okumuştu.

Atatürk, bu çok uzun şiiri sabırla dinlemiş, okuyan küçük öğrencinin başını okşayarak adını sormuş:

_ “Kemal” cevabını alınca

_”Adaşız o halde” demiş ve ileri gelenlere,

_”Bu çocuğu okutun, bu çocuğun istikbali parlak” demişti.

Kemal Keskin, Atatürk’ün arzusu üzerine okutulmuş Kurmay Albay rütbesine kadar ulaşmış ve Harp Akademileri Öğretim Üyeliği görevine kadar yükselmiştir.

Osmaneli Belediyesi Seyir Terası

Seyir terasından Osmaneli

Osmaneli ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Osmaneli Belediyesi’nin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.osmaneli.bel.tr/tarihce

Osmaneli ilçesini gezmeye başlamadan önce Osmaneli Kaymakamlığı ve Osmaneli Belediyesi tarafından hazırlanan Osmaneli Rehberi adlı kitapçığı belediyeden temin edebilirsiniz.

 

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: